Paradiso jest metapoetycką książką o próbach ułożenia sobie przestrzeni życiowej i sercowej w kontekście znanych, ogólnodostępnych motywów oraz toposów domu szczęśliwego, rodzinnego i miłości aż po grób. Marta Podgórnik w swojej poezji mierzy się z tradycją literacką unikając banału oraz estetyzującego nadęcia.
Poezja Marty Podgórnik, przy całej swojej dyscyplinie intelektualnej i przede wszystkim formalnej, wyróżnia się niebywałym ładunkiem dramatyzmu, żywością języka, wynalazczością w dziedzinie odkrywania i kreowania nowych, intrygujących sytuacji lirycznych. 'Paradiso' będąc książką o usiłowaniach 'urządzenia się' w nietrwałym związku z drugim człowiekiem, poddaje ironicznej wiwisekcji wszystkie 'pojęcia i terminy' związane zarówno z toposem domu, wspólnoty, szczęścia, jak i samotności, smutku i rozpaczy. Jednocześnie jest to tom wyraziście 'metapoetycki', w którym modne tendencje i techniki literackie funkcjonują nie na zasadzie powielanych wzorców, lecz przeciwników w dyskusji, których się zarówno szanuje, jak i niszczy.
Marta Podgórnik stworzyła absolutnie przekonywujący, oryginalny język poetycki - i to w bardzo młodym wieku
Wiersze Marty Podgórnik pokazują, że o świecie codziennego doświadczenia można mówić w sposób intrygujący, unikając pułapek banału, kolokwialnego bełkotu czy estetyzującego zadęcia. Autorce należy gratulować odwagi, inteligencji i językowej werwy.